Azimet KARAMAN

1963, Erzincan-Kemah doğumlu. 1988’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik – Cam Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 1988-1989 Paşabahçe Cam Fabrikası’ nda, cam üzerine negatif rölyef çalışmaları yaptı.
1995 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde öğretmenlik sertifikası, pedagojik formasyon eğitimi aldı. Yurtiçinde 7 adet kişisel sergi açan sanatçı 100’ün üzerinde karma ve grup sergilerine katıldı.
Yurtdışında ise Fransa, Almanya, Arnavutluk ve Belçika’ da Anadolu Sanatçılar Derneğince organize edilen grup sergilerine katıldı. Sanatçının yurtiçinde çeşitli şehirlerde kolektif çalıştığı 6 adet açık alan heykel uygulaması bulunmaktadır.
Kanada’nın başkenti olan Ottowa’da bulunan sanatçının tasarladığı ve bir grup heykeltıraş ve mimar arkadaşı ile gerçekleştirdiği , Şehit Diplomatlar Anıtı Projesi Türkiye’nin yurtdışına yaptığı ilk anıt olma özelliği taşıyor.
Mustafa Ayaz Plastik Sanatlar Müzesi’nde , Güzel Sanatlar Eğitimi Kursu kapsamında heykel ve seramik dersleri vermektedir.
Halen Gazi Üniversitesi, Resim-Heykel Müzesi Müdürlüğü’nün yanı sıra, Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Öğretim Elemanı olarak görev yapmaktadır.