Ümran AYHAN

Yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek 14.02.2021 günü aramızdan ayrılan ve bizleri derin bir üzüntü içinde bırakan sanatçı, 01.06.1954 Kuşadası doğumludur.

İlkokul ve ortaokulu Kuşadası, liseyi Söke’de okumuştur. Resim çalışmalarına, daha ortaokuldayken kendisinde kıpırtılar gören resim-iş öğretmeni Hakkı Bey’in cesaretlendirmesiyle başlamıştır. Lise yıllarında ise değerli öğretmenleri İlhan Doğan, İlhan Cahit Durmaz, Fahri Sümer ve Süheyla Hanım’ın teşvikleriyle gelecekteki mesleği şekillenmeye başlamış, resmin temelinin desen olduğundan yola çıkarak o yıllarda yoğun olarak desen ve spatülle yağlıboya çalışmalarına ağırlık vermiştir.

1972-1973 eğitim-öğretim yılında İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü birincilikle kazanarak girmiş, burada pek çok değerli öğretmenlerinin yanında Şeref Bigalı ‘dan desen dersleri almıştır. Bunun semeresini ise, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. yılındaki resim yarışmalarında “desen” dalında birincilik alarak görmüştür. Temel sanat eğitiminden sonra “grafik” bölümüne ayrılmış, burada linol, ağaç baskı, serigrafi (ipek baskı) ve litografi (taş baskı) tekniklerini öğrenmiştir.

1975’te mezuniyetinin ardından, Çankırı-Kurşunlu Lisesi’ne resim öğretmeni olarak atanmış, o dönemde resim dersinin ders olarak görülmediği küçük bir Anadolu kasabasında, öğrencilerine hem resim dersini, hem de kendini sevdirmiştir. Yine orada tanıştığı naif bir delikanlıyla yıllar sonra evlenerek Kurşunlu’nun gelini olmuş, yıllar içinde de iki evlat sahibi olarak, sanatının üzerine annelik görevini de severek omuzlanmıştır.

1977 yılında atandığı Kuşadası Kaya Aldoğan Lisesi’nde 1999 yılına kadar öğretmenliğini sürdürmüş ve yalnızca memurluktan emekli olmuştur. Emeklilik sürecinde, öğretmenlik döneminde olduğu gibi birçok öğrenci çalıştırmış, Güzel Sanatlar Fakültelerine göndermiştir. Yaşamı boyunca hedefi, gerek öğrencilerinin, gerekse çevresindekilerin duygu, düşünce ve heyecanlarını anlamaya çalışarak, onları sanatsal faaliyetlere yönlendirmek olmuştur. Bunlardan fırsat buldukça, kendi çalışmalarına devam etmiş, 1980’de karma bir sergiye katılmış, 2006’da kişisel sergisini açmıştır. Resimlerini çocukları gibi gördüğünden, sürekli sergiler açıp eserlerini satmaya hep soğuk bakmıştır. Öğrenciliği, öğretmenliği ve sonrasında, birçok resmi kurum ve özel kuruluşlardan birincilik ödülleri, mansiyonlar, takdir-teşekkür ve hizmet şeref belgeleri almıştır.

1996 yılında, Anadolu Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nden Lisans Tamamlama Diplomasını alarak, dört yıllık lisans eğitimini tamamlamıştır. Resim çalışmalarının yanı sıra el sanatları, el işleri, resimlerini keçe ve kumaş üzerine aktarma çalışmalarını, rahatsızlığının son zamanlarına kadar sürdürmüştür.

O’nu özlemle yâd ediyoruz.